Jakie są rokowania przy schizofrenii paranoidalnej?

Witam,jestem mamą 19 letniej córki u której stwierdzono schizofrenię paranoidalną.Jakie są rokowania co do tej choroby? Czy będzie mogła wrócić do szkoły zawodowej?Czy raczej nie? Czy może się starać o przyznanie stopnia niepełnosprawności,który umożliwi jej pracę w zakładzie pracy chronionej czy raczej o rentę socjalną?Pozdrawiam

Jeśli jest to pierwszy epizod choroby, rokowania mogą być bardzo dobre (pełna remisja objawowa i powrót do normalnego funkcjonowania). Nie da się jednak tego przewidzieć. Istotna jest ścisła współpraca z lekarzami, farmakoterapia, a także psychoterapia (która nie tylko pozwoli poradzić sobie z obecnymi objawami choroby, ale także rozumieć jej mechanizmy, objawy zwiastunowe itp). Wiele osób zmagających się ze schizofrenią nie tylko kończy szkoły, ale także podejmuje pracę, czy zakłada rodzinę. Cześć z nich nie ma nawrotów choroby, cześć okresowo zmaga się z nawrotami, niektórzy przeżywają pewną ilość objawów w sposób chroniczny. Zależnie od stopnia uzyskanej poprawy i jej trwałości osoby chorujące wracają do pełnej zdolności do pracy, częściowej lub też- w przypadku braku zdolności do podjęcia pracy- starają się o rentę. Istotne jest jednak kontynuowanie leczenia także po ustąpieniu objawów zgodnie ze wskazaniami lekarzy i terapeutów. Zachęcam zatem do zdecydowanego i zaangażowanego wdrożenia procesu leczenia i- zależnie od stopnia uzyskanej poprawy- zdecydowania o dalszych krokach.