Rozpoznanie schizofrenii paranoidalnej stawia się na podstawie zespołu objawów utrzymujących się przez określony czas. Jeśli w przeszłości objawy charakterystyczne dla schizofrenii utrzymywały się przez minimum miesiąc i było to potwierdzone obserwacją psychiatryczną abulatoryjną lub szpitalną rozpoznanie jest bezdyskusyjne. Nie ma badań psychologicznych, które mogłyby podważyć rozpoznianie, a naqwet obecny stan całkowitego ustąpienia wszelkich objawów choroby potwierdzony przez psychiatrę nie jest powodem do zmiany diagnozy. Schizofrenia wg aktualnych badań nie jest chorobą jednorodną i obserwuje się bardzo zróżnicowany przebieg, są pacjenci, którzy doświadczają jednego epizodu w życiu bez nawrotu, są i tacy, którzy od czasu do czasu miewają kolejne epizody, ale są w końcu chorzy u których objawy choroby nie ustępują mimo intesywnego leczenia. Samo jednak rozpoznanie schizofrenii nie uniemożliwia aktywności zawodowej. Częstość badań u lekarza med. pracy jest uzależniona od stanu zdrowia chorego i rodzaju przebiegu schorzenia. Aby być bardziej wiarygodnym dla lekarza med. pracy proszę postarać się o zaświadsczenie od prowadzącego psychiatry potwierdzające Pana zdolność do pracy w ocenie psychiatry. Nie bez znaczenia jest tu również rodzaj farmakoterapii i ewentualny wpływ leków na zdolność psycho-motoryczną. Na koniec proszę zastanowić się czy ma sens walka z lekarzem, którego zadaniem jest ochrona Pana przed niebezpieczeństwami wynikającymi z zagrożeń zawodowych połączonych z przebiegiem choroby, przebiegiem leczenia. Ograniczenia są powodowane obawą o Pańskie bezpieczeństwo. Mam nadzieje, że wyjaśniłem problem w sposób przystępny. Niewątpliwie praca pod ziemią jest obciążona przewlekłym stresem co nie jest korzystne w przebiegu schizofrenii.
Już samo stwierdzenie "zakład zrobił mnie chorym" brzmi niepokojąco i może sugerować nielogiczną ocenę sytuacji. Schizofrenię rozpoznajemy na podstawie określonych objawów klinicznych, które ocenia lekarz. Zdolność do pracy na wysokości i pod ziemią nie pozostaje w związku z rozpoznaniem schizofrenii.
Podważenie rozpoznania stanu sprzed kilku lat wydaje mi się niepotrzebne i niemożliwe. Nie wiem czemu mogłoby to służyć. Jeżeli aktualnie nie występują objawy choroby ma Pan wszelkie dane by prowadzić normalne życie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jakie są rokowania przy schizofrenii paranoidalnej? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy badanie PET potwierdzi schizofrenię? – odpowiada Lek. Seweryn Segiet
- Schizofrenia paranoidalna a niezdolność do pracy – odpowiada Dr n. med. Antoni Jakubczyk
- Praca na stanowisku drukarza a schizofrenia paranoidalna – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska
- Natrętne zachowanie przy schizofrenii paranoidalnej – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Schizofrenia paranoidalna a funkcja kierownicza – odpowiada Mgr Monika Prus
- Pomoc osobie chorej na schizofrenię i jej bliskim – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Czym objawia się schizofrenia paranoidalna? – odpowiada Mgr Marzena Kuriata
- Czy stosuje się tomografię komputerową w diagnostyce schizofrenii? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Walka ze schizofrenią paranoidalną bez przyjmowania leków – odpowiada Mgr Wioletta Migacz-Lorek
artykuły
Psychoza afektywna
Psychoza afektywna, a poprawnie psychoza schizoafe
Schizofrenia paranoidalna - czym jest, jak się objawia i czy jest niebezpieczna. Leczenie schizofrenii
Schizofrenia paranoidalna (schizofrenia urojeniowa
Koronawirus. Poruszający wpis pacjenta z Grudziądza chorego na COVID-19: "Mam 34 lata i leżę jak warzywo"
34-letni Mateusz opublikował wpis na Facebooku, w