Odmawianie przyjmowania leków przez osobę w starszym wieku

Pacjentka w starszym wieku po zabiegu przebywająca na leczeniu w szpitalu odmawia przyjmowania leków,zagraża to jej zdrowiu . Jak może pomóc rodzina.

Witam. Może to mało etyczne, ale licząc się ze zdrowiem tej osoby może dawać Jej leki rozpuszczone w płynie do picia, choć najpierw należy rozmawiać z ta osobą bez nacisku. może tez jest ktos w rodzinie kogo ta osoba słucha, ma do niego "słabość" i jej posłucha.
Magdalena Brabec

Często pytanie o przyczynę odmowy, wytłumaczenie potrzeby, odniesienie do troski i emocji Państwa przynosi dobry skutek. Szczególnie ważne jest, by wiedzieć, dlaczego ktoś obawia się przyjęcia leków i jak można ten strach zmniejszyć (pracować nad przyczynami, a nie objawami). Okazanie troski i zainteresowania też jest pomocne.