Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy muszę się zabezpieczać przy kontaktach z nosicielem WZW typu B?

Witam,   Mam 25 lat jestem kobietą, mój partner ma 30 lat i jest nosicielem WZW typu b. Pytanie jest następujące: czy można uprawiać seks bez zabezpieczenia (prezerwatywy) z nosicielem wirusa WZW typu b antygen HBS+? Nieustannie zapominam zapytać o to ginekologa, bo wizyta trwa góra 5 min., no może 10, jak jest badanie. Wszystkie nasze kontakty seksualne odbywają się z zabezpieczeniem, unikamy także kontaktów jeśli mamy rany, np. opryszczki, afty. Partner został zarażony w szpitalu przy "kosmetycznym" zabiegu chirurgicznym i bardzo się przejmuje nosicielstwem, dba o to żeby nikt w jego otoczeniu nie miał jakiegoś ryzykownego kontaktu z nim. Jestem osobą zdrową, zaszczepioną, regularnie badam się pod kontem zarażenia/nosicielstwa WZW. Partner ma znikomą ilość wirusa, ale jak każdy nosiciel jest pod stałą kontrolą lekarza, regularnie stawia się na kontrole i poddaje wszystkim koniecznym badaniom, ilość wirusa nie ulega zmianom. I jeśli już mam taka możliwość żeby zadać pytanie, to jakie jest ryzyko, że przy zajściu w ciążę dziecko zostanie zarażone wirusem WZW? Pozdrawiam, dziękuję za odpowiedź. Internautka25
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Nawroty choroby w przypadku WZW typu B i C

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie,
Do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B może dojść podczas stosunku płciowego z nosicielem. W związku z tym środkiem antykoncepcji, który jednocześnie zredukuje ryzyko zarażenia jest prezerwatywa i powszechnie zaleca się jej stosowanie.
Do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B dziecka może dojść w okresie okołoporodowym w przypadku, gdy matka jest nosicielem.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy