Mało prawdopodobne , ale należy o tym powiedzieć , trzeba również zaznaczać przy każdej nowej wizycie , również trzeba uprzedzić np kosmetyczkę.Zależy też jaki to był rodzaj żóltaczki A , B czy C , ta ostatnia jest najgroźniejsza.
Taka informacja powinna być zaznaczona w wywiadzie lekarskim. Proszę powiedzieć o tym lekarzowi który wykonywał leczenie.
Aby mieć pewność,musiałaby Pani wykonać aktualne badania na WZW.Lekarze są zaszczepieni(powinni być),więc pewnie wszystko będzie ok.Ale takie badania,nawet dla samego siebie warto zrobić,a będzie Pani spać spokojnie.Dziękuję i pozdrawiam.
Do zakażenia może dojść poprzez kontakt m.in. z krwią osoby będącej nosicielem wirusa wzw. Nosicielem można zostać po przechorowaniu żółtaczki zakaźnej. Nie każdy jednak, kto przechodził tę chorobę musi tym nosicielem zostać. Pozdrawiam
„Dentysta przez internet”
Jeśli chorowałaś na żółtaczkę zakaźną (WZW typu A lub typu B) 50 lat temu, ryzyko zarażania innymi osobami zależy od rodzaju wirusowego zapalenia wątroby i obecnego stanu zdrowia. W przypadku WZW typu A, jest to infekcja przenoszona drogą pokarmową, a po jej przebyciu nie dochodzi do przewlekłego nosicielstwa. Jeśli miałaś WZW typu A, nie zarażasz, ponieważ wirus nie pozostaje w organizmie. Natomiast w przypadku WZW typu B istnieje ryzyko przejścia infekcji w stan przewlekłego nosicielstwa. Jeśli infekcja WZW B była w przeszłości, ale nie została w pełni wyleczona, możesz być nosicielem wirusa i potencjalnie zarażać, zwłaszcza przez kontakt z krwią. Najlepszym sposobem na sprawdzenie jest wykonanie badań krwi, takich jak HBsAg (antygen powierzchniowy wirusa B) i przeciwciała anty-HBc. Jeśli te badania wykażą brak aktywnego wirusa, nie zarażasz. W przypadku WZW typu C, jeśli kiedykolwiek przeszłaś taką infekcję, wirus mógł pozostać w organizmie w formie przewlekłej, co wymaga diagnostyki, na przykład badania na obecność RNA HCV. Jednak w Twoim przypadku jest to mniej prawdopodobne, ponieważ WZW C zostało rozpoznane jako odrębna jednostka dopiero w latach 80-tych. Jeżeli stomatolog skaleczył się podczas leczenia, warto, aby był świadomy Twojej historii medycznej, aby mógł wykonać odpowiednie badania w celu wykluczenia ryzyka zakażenia. W dzisiejszych czasach większość lekarzy jest szczepiona przeciwko WZW B, co znacząco zmniejsza ryzyko infekcji. Jeśli jesteś zaniepokojona, warto skonsultować się z lekarzem i ewentualnie wykonać podstawowe badania na obecność wirusów WZW, aby upewnić się co do swojego aktualnego statusu zdrowotnego.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy muszę się zabezpieczać przy kontaktach z nosicielem WZW typu B? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Skaleczenie a ryzyko zakażenia HCV – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
- Jak sprawdzić obecność wirusa WZW typu B? – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Czy z ujemnym RNA HCV zarażam inne osoby? – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
- Wynik nieobecny w badaniu HBS – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Antykoncepcja hormonalna a WZW B – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wyniki badania prób wątrobowych a ryzyko żółtaczki zakaźnej – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Ujemny wynik przeciwciał HCV - czy mogę oddawać krew? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Profilaktycznie badania na zapalenie wątroby typu B – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Jak zaraża się meningokokami? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
artykuły
HBS - ciąża, poród, objawy WZW, zakażenie, profilaktyka
Badanie HBS wykonywane jest pod koniec ciąży i poz
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) - objawy, przyczyny, zakażenie, profilaktyka. Czy można wyleczyć?
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B) to
Wirusowe zapalenie wątroby - cichy zabójca, rodzaje, leczenie, szczepionka
Wirusowe zapalenie wątroby, często nazywane cichym