Czy naczyniak powinien być opisany dokładniej?

Dzień dobry, choruję od 40 lat na migrenę, mam 55 lat. W MR (bez kontrastu w sekwencji SE i FSE ) uwidocznione zostało " niejednorodne , w przewadze hiperintensywne ognisko o wielkości 1,1, x 0,6x0,8 cm odpowiadające w pierwszej kolejności naczyniakowi , o niewielkiej zawartości tłuszczu" Wskazana kontrola MR" Proszę o wyjaśnienie co właściwie oznacza ww opis i dlaczego wskazana jest kontrola MR. Czy naczyniak powinien byc opisany dokładniej ? Nie za bardzo rozumiem jakiego rodzaju jest to zmiana .Czy konieczne jest badanie angio ? Czy powinnam miec wykonane badanie MR z kontrastem?Dziekuję za odpowiedź.

Opis hiperintensywnego ogniska w MR głowy bez kontrastu winien przede wszystkim zawierać precyzyjną lokalizację w mózgu tej niewielkiej zmiany. W przypadku, np. zmiany ogniskowej zlokalizowanej w obrębie układu nerwu trójdzielnego, czyli obszarów umiejscowionych na przebiegu dośrodkowych dróg czuciowych z twarzy i przedniej części sklepienia, czaszki, czy w sąsiedztwie zwoju półksiężycowatego Gassera - rozpoznanie migreny może zostać podważone. O ile bóle głowy, na które cierpi Pani od okresu dojrzewania nie spełniają kryteriów w pełni pewnej migreny, o czym może zadecydować specjalista neurolog po szczegółowym Pani przebadaniu podmiotowym i przedmiotowym, to należy rozważać ból głowy objawowy, którego przyczyną jest opisywane ognisko. Z drugiej strony, istotnie, tak jak Pani zauważyła - ufając w pełni sugestii opisu dokonanego przez radiologa o narzucającym się charakterze naczyniakopodobnej zmiany strukturalnej, należałoby pogłębić diagnostykę o badania naczyniowe, czyli angio-MR. Należy przy tym zaznaczyć, że niekiedy równie cenne informacje dodatkowe można uzyskać mniejszym kosztem finansowym w oparciu o wysokiej klasy badanie angio-TK ( zależy to od jakości aparatu TK, dostępności sił i środków medycznych, rozważeniem Pani ryzyka na środek kontrastowy i opinii specjalistów: radiologa, neurologa i neurochirurga w tym indywidualnym przypadku ). Przytoczony przez Panią fragmentaryczny opis badania MR budzi jeszcze inne wątpliwości skłaniające tym bardziej do pilnej konsultacji u specjalisty neurologa, tak aby mógł on zbadać Panią, zobaczyć opis radiologiczny i samemu mógł obejrzeć obrazy opisanego badania MR, aby zadecydować, czy w pierwszej kolejności nie należałoby wykonać innego niż angio-MR badania z użyciem rezonansu magnetycznego oraz kiedy to uzupełniające badanie kontrolne byłoby niezbędne ( określić stopień jego pilności ).