Czy nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy może być wynikiem nadmiaru androgenów?

Witam. Jestem kobietą, mam 19 lat. Od 3 lat moim problemem jest z nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy oraz twarzy. W okresie zimowym jest to wzmożone. Po kilku godzinach moje włosy są jakby "mokre", cera jest lepka... Oczyszczam twarz delikatnymi kosmetykami, włosy myję również delikatnym szamponem, a czasem mocniejszym aby dokladnie oczyscic skore glowy...staram się nie nakładać makijażu, unikam słodyczy. Dodam, że malzowiny uszne również są "tłuste" w srodku . Mam problem z trądzikiem na plecach oraz dekolcie i twarzy. Proszę o pomoc, czy przyczyna moze byc nadmiar androgenów?

Dzień dobry, problem trądziku zazwyczaj jest złożony. Silny łojotok stanowiący jeden z jego objawów może być spowodowany nadmiarem androgenów. Bez wykonania badania umożliwiającego oznaczenie ich poziom nie można tego jednoznacznie stwierdzić. W tym celu najlepszym posunięciem byłaby konsultacja endokrynologiczna. W razie ewentualnych pytań, proszę o kontakt. Pozdrawiam, Aleksandra Duczmal.