Czy nawracające mdłości mogą być objawem nerwicy?

Witam. mam 20 lat, z objawami depresyjno-nerwicowymi zmagam sie od okolo 5 lat (kolotanie serca, zqburzenia snu, drzenie rak i glosu, potliwosc). Okolo poltora miesiaca temu zaczelam wymiotowac, najpierw byly to wymioty jednorazowe srednio raz w tygodniu, potem mdlosci i wstret do wymiotow utrzynywaly sie przez okolo poltora tygodnia. lekarz stwierdzil podloze wirusowe poniewaz objawom towarzyszyl przewlekly kaszel. Kiedy przebywalam w domu w Polsce przez 2 tygodnie objawy zniknely. teraz po powrocie do anglii (zawsze bardzo przezywam wyjazd z kraju) znowu odczuwam mdlosci, wstret do jedzenia, towarzysza im dreszcze, uczucie leku, "scisk" i uderzenie ciepla w glowie oraz leki nocne. Wszystkie badania podstawowe sa ok. Czy nawracajace mdlosci moga byc objawem nerwicy, choc nie towsrzyszyly mi wczesniej? Czy objawy nerwicy moga zmieniac sie z czasem? Czy przy takich napadach moge przyjmowac np. hydroxysine aby zlagodzic objawy?

Szanowna Pani,

Dziękuję za Pani pytanie.
Tak, nerwica ma to do siebie, że może łączyć się z różnorakimi objawami, dotykającymi różnorakich organów ciała. Jest również możliwe, że wraz z upływem czasu objawy zmieniają swoje natężenie czy lokalizację.
Dodatkową trudność diagnostyczną sprawia fakt, że objawy nerwicowe w subiektywnym odczuwaniu pacjenta są identyczne do tych pojawiających się w przypadku choroby somatycznej. Innymi słowy - chory cierpi tak samo.
Zanim wprowadzi Pani interwencję lekową sugerowałabym konsultację z lekarzem psychiatrą. Najlepiej byłoby, gdyby był to specjalista, który zna Pani historię leczenia i będzie w stanie ocenić stosowną modyfikację w obecnym leczeniu. Jeżeli wybierze się Pani do nowego specjalisty, proszę zadbać o to, żeby dokładnie opowiedzieć mu o swoich dotychczasowych dolegliwościach i stosowanej farmakoterapii.
Zalecałabym także skorzystanie z usług psychoterapeuty, bowiem w przypadku nerwicy najskuteczniejsze leczenie otrzymuje się w przypadku połączenia psychoterapii z opieką psychiatryczną.
Życzę Pani sukcesu i powrotu do zdrowia.

Witam, nerwica daje całe spektrum objawów, które mogą przybierać różne formy i zmieniać się w czasie. Rozumiem, że jest Pani bardzo trudno z dala od domu i bliskich, pisze Pani o objawach depresyjno - nerwicowych, które wskazują na Pani wyjątkową wrażliwość i predestynuja do trudności w radzeniu sobie ze stresującymi sytuacjami. Żeby lepiej przyjrzeć się co takiego jest przyczyną nasilania się objawów i jak lepiej, bardziej konstruktywnie radzić sobie z trudnościami, z przeżywanymi emocjami, zachęcam Panią do skorzystania z pomocy psychoterapeuty. Jeśli mieszka Pani w Angli można odbywać sesje przez Skype. Pozdrawiam