Czy nawrót gruźlicy po kilku latach jest możliwy?

Witam , kilka lat temu jako 17sto latka zachorwałam na gruzlice .... po chorobie byłam pod stałą kontrolą lekarza lecz od kilku lat sie nie badałam teraz mam 25 lat ...byłam przeziębiona miałam katar a od kilku dni jedynymi objawami jakie mam jest kaszel z gęstą flegmą . Boję sie nawrotu choroby... a jeszcze bardziej leczenia w szpitalu ...czy jest możliwość leczenia w domu pod stałą kontrolną lekarza ? Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Przede wszystkim warto podkreślić, że istnieje znikome prawdopodobieństwo, że Pani objawy związane są z nawrotem gruźlicy. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest bowiem infekcja dróg oddechowych. Proszę zatem skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który zbierze wywiad, zbada Panią i zleci właściwe postępowanie.
Gdyby jednak okazało się, że Pani objawy są wynikiem gruźlicy, konieczne będzie leczenie w warunkach szpitalnych.