Czy to możliwe, że mam nawrót koronawirusa?

23.04 skończyłam izolacje w związku z koronawirusem.W trakcie choroby bolały mnie płuca(zaznaczę tylko, że mam 19 lat i nie choruje na żadne choroby) W dniu 25.04 wyszłam na spacer przechodząc 7km. Po powrocie do domu byłam strasznie zmęczona, dostałam nawrotu bólu płuc - czuję jakby płuca mi się wypalały (?) dostałam również kataru i łzawiących oczu. Stąd pytanie - czy jest to możliwe, że mam nawrót koronawirusa lub mogłam się przeziębić, czego rezultatem mogą być jakieś problemy zdrowotne zagrażające życiu?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przejście infekcji Covid-19 wiąże się z przykrymi dolegliwościami. W Pani przypadku szczególnie ucierpiały płuca oraz układ oddechowy. Niestety konsekwencje choroby mogą ciągnąć się nawet przez kilka miesięcy, stąd można się spodziewać, że symptomy, które Pani opisuje nie świadczą o nowym zakażeniu, ale o doświadczaniu długofalowych skutków infekcji sprzed kilku miesięcy.

Jeśli nadal odczuwa Pani dolegliwości ze strony układu oddechowego, wskazana jest wizyta u lekarza. Specjalista powinien zlecić badania, jak np. RTG klatki piersiowej, ale również morfologię krwi, lipidogram, poziom witaminy D, poziom D-dimerów, EKG spoczynkowe, holter EKG.

Wizyta u specjalisty oraz poddanie się badaniom są tak ważne, ponieważ Covid-19 niesie za sobą wiele powikłań. U ozdrowieńców wykrywa się między innymi zespół niewydolności oddechowej, zwłóknienie płuc, zaburzenia rytmu serca, zakrzepicę czy zapalenie mięśnia sercowego. Dlatego nie powinno się lekceważyć żadnych niepokojących, odstających od normy objawów, ale należy udać się możliwie jak najszybciej do lekarza.

Zachęcamy też do zapoznania się z treściami dotyczącymi Covid-19 na naszym serwisie:

https://koronawirus.abczdrowie.pl/

https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-najnowsze-informacje

https://portal.abczdrowie.pl/wariant-delta-atakuje-sluch-eksperci-wyjasniaja-z-czego-to-wynika

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.