Czy normalny jest silny ból po wyrwaniu zęba?

Witam. W piątek tj 6 dni temu miałam wyrywają dolną prawą osemke. Ból (taki gest ) pojawił się dopiero w sobotę nocą. I tak naprawdę bolało tak porządnie do poniedziałku. Poszłam do lekarza ,obejrzał i stwierdził że tam się nic nie dzije. Ze się ładnie goi Włożył tylko jakaś rozpuszczalna tabletkę Tak też było we wtorek Również włożył tabletkę. (Nie wiem co to za tabletaka Ale....działanie na dość długie....I skuteczne Dziś wieczorem(środa)zaczęło mnie strasznie rwac/ciągnąć... Oblewaja mnie gorące poty aż.. Mam wrażenie że boli mnie cała buzia.... Co się dzieje? Czy to normalne??? Chirurg ostrzegał ze będzie bolało. Ale aż Tyle dni??? Bardzo proszę o pomoc

Piotr Brzezik

Opisane przez Panią obajwy (rwący ból z towarzyszącymi objawami ogólnoustrojowymi) mogą wskazywać na stan nazywany suchym zębodołem. Dochodzi do niego w wyniku niewytworzenia się skrzepu lub jego wypłukania z zębodołu. Wpływ może mieć także niedostateczna higiena. Przyczyna tego stanu nie została do końca ustalona (badania wskazują, że suchy zębodół u 1-5% pacjentów), leczenie więc jest typowo objawowe. Tabletka, o której Pani wspomina to prawdopodobnie preparat zawierający kwas acetylosalicylowy, który wraz z przepłukiwaniem zębodołu jest standardową procedurą w leczeniu suchego zębodołu. Warunkiem skuteczności leczenie jest jego powtarzanie przez kilka kolejnych dni. Dolegliwości bólwe mogą utrzymywać się do kilkunastu dni, przy regularnych opatrunkach i właściwej higienie powinny maleć z każdym dniem.

Mimo dolegliwości bólowych proszę nie zapominać o higinie jamy ustnej. Oprócz szczotkowania miękką szczoteczką warto pomyśleć o płukaniu jamy ustnej preparatami na bazie chlorheksydyny (do kupienia w aptece, nie stosować dłużej niż 2 tygodnie).