Jak długo powinien utrzymywać się ból po ekstrakcji dolej ósemki?

Dziś mija tydzień po ekstrakcji dolnej ósemki, która wrastała w policzek. Pani Doktor musiała delikatnie naciąć dziąsło ale obyło się bez szwów. Niestety ból nadal się utrzymuje, a cały skrzep jest koloru białego. Nie wiem czy czekać czy udać się na kolejną wizytę. Płukam po każdym posiłku szałwią zamiennie z wodą utleniona z wodą. Jak długo ból może się jeszcze utrzymywać? Czy to normalne?

Witam,
przez pierwsze kilka dni (najczęściej według zaleceń 3 dni) nie powinno się przepłukiwać jamy ustnej żadnymi płynami, roztworami. Może to spowodować wypłukanie skrzepu, który tworzy się w zębodole po usuniętym zębie.
Gojenie po usunięciu ósemek często jest przedłużone, jednak jeśli wciąż występuje silny ból czy gorączka (stan podgorączkowy) warto niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który wykonywał zabieg.
Pozdrawiam

Zawsze należy stosować się do zaleceń stomatologa po wykonanym zabiegu. Czas regeneracji po usunięciu zęba jest różny, zależy m.in. od stopnia skomplikowania zabiegu oraz indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Ból po ekstrakcji zęba jest normalnym objawem, jednak nie powinien on trwać dłużej niż 3-4 dni od zabiegu. W tym czasie można stosować leki przeciwbólowe, np. paracetamol lub ibuprofen, a nawet ketoprofen, jeśli dolegliwości bólowe są znaczne. Warto również zaopatrzyć się w płyn z dodatkiem chlorheksydyny, pomocny po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej (np. Eludril). Jeśli ból się nasila, występuje podwyższona temperatura czy osłabienie, należy zgłosić się wcześniej do dentysty, który wykonywał zabieg w celu skontrolowania gojenia się rany.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl