Czy obniżony nastrój jest przeciwwskazaniem do pracy?

Czy osoba, która ma aktualne zaświadczenie od lekarza psychiatry, że nie ma choroby psychicznej (ani zakłócenia czynności psychicznych) oraz, że nie wymaga żadnego leczenia, i która jednocześnie przeszła prywatne badanie MMPI (i jeszcze innym testem projekcyjnym), które wykluczyły zaburzenia psychotyczne, wskazują na pełną normę, lecz na obniżony nastrój prawdopodobnie spowodowany sytuacją utraty pracy może posiadać, mimo tego wszystkiego, przeciwwskazania do pracy na stanowisku nauczycielskim?

ponad rok temu

Witam serdecznie,
O zdolności do pracy na danym stanowisku orzeka lekarz medycyny pracy.
Lekarz medycyny pracy może skierować pracownika na dodatkowe badania i konsultacje specjalistyczne. Jeśli psychiatra na podstawie osobistego badania nie stwierdził choroby psychicznej, to nie ma przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju pracy.
Obniżony nastrój jednak nigdy nie jest objawem izolowanym - emocje zawsze wiążą się ze sposobem myślenia i skutkują określonym sposobem zachowania. Osoba w obniżonym nastroju ma z reguły obniżoną samoocenę i wykazuje mniejszą aktywność. Inne zagadnienie to również stopień nasilenia objawów, który jest w takim przypadku bardzo istotny.

Z pozdrowieniami

Witam,

zaburzenia depresyjne objawiają się osłabieniem koncentracji i uwagi, jeśli osoba radzi sobie w pracy, nie ma potrzeby przebywania na L-4, zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna i aktywizacja zawodowa, satysfakcja z pracy zawodowej, nagradzana pozytywnymi emocjami ze strony dzieci, może wpływać pozytywnie na proces leczenia.

Pozdrawiam serdecznie