Czy ocet spirytusowy zaszkodził ciąży?

Witam Jestem w 16 tygodniu ciąży. Dzisiaj zjadłam sałatkę gyros przygotowaną przez moją mamę. Okazało się, że majonez z którego została zrobiona zawiera w sobie musztardę, która natomiast zawiera ocet spirytusowy. Poproszę o infoemację czy mogłam zaszkodzić dziecku jedząc taką sałatkę z majonezem, który zawiera ocet spirytusowy? Bardzo się martwię.
KOBIETA, 34 LAT 7 miesięcy temu

Wstyd nie zapytać - ciąża bez opryszczki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

mimo, że ocet spirytusowy nie jest wskazany w okresie ciąży, to opisana przez Panią sytuacja nie stanowi powodów do niepokoju.

Po pierwsze zawartość octu w takiej sałatce nie była zbyt duża. Ocet spirytusowy znajdował się w musztardzie, a ta z kolei była składnikiem majonezu, który był jednym ze składników sałatki.

Po drugie ocet spirytusowy nie wpływa na płód. Może jedynie nasilać nieprzyjemne dolegliwości w ciąży, takie jak zgaga i nudności. Ponadto może doprowadzić do podrażnienia lub – w skrajnych przypadkach – nawet do oparzenia przełyku. Jest on niewskazany w ciąży również ze względu na ryzyko wystąpienia anemii, z powodu niszczenia erytrocytów. Ryzyko to występuje jednak w przypadku nadmiernego spożycia octu, co w Pani przypadku jest mało prawdopodobne.

Proszę się nie martwić. Stres nie jest wskazany.

Podobne pytanie pojawiło się w pytaniach do specjalistów pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-ciazy-mozna-jesc-produkty-marynowane-na-bazie-octu-spirytusowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty