Czy od tego można dostać grzybicy pochwy?

Witam. Mam 20 lat, i jestem dziewicą. Miałam robioną "palcówkę" przez mojego chłopka i niedługo po tym czasie dostałam grzybicy pochwy. Czy jest możliwe żeby od palców dostać infekcji? Nie brałam żadnych antybiotyków, a słyszałam ze to główny powód grzybicy pochwy wśród kobiet.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Istnieje wiele czynników ryzyka wystąpienia grzybicy pochwy. Antybiotykoterapia jest jedną z nich. Dodatkowo rozwojowi grzybów sprzyja nieprzewiewna, syntetyczna bielizna, antykoncepcja hormonalna, dieta bogata w węglowodany, zaniedbania higieniczne. Do tego ostatniego należy też zaliczyć penetrację palcem, jeżeli uprzednio nie został on umyty. Jeżeli nie przestrzegana higiena rąk możliwe że przyczyną infekcji była wspomniana przez Panią sytuacja.
Pozdrawiam.