Czy od twardego jedzenia mogą pęknąć zdrowe zęby?

mam pytanie czy od twardego jedzenia mogą pęknąć zdrowe lub zęby z wypełnieniem? mam uraz odkąd pękł mi ząb szóstka i musiałam wyrwac [ ząb leczony kanałowo ,jeden kanał wypełniony ] na chrupkim pieczywie od 2 lat jem same miękkie jedzenie ponieważ boje sie ze stracę innego zęba na twardym jedzeniu, co prawda nie mam innych kanałówek tylko zęby z wypełnieniem typu światłoutwardzalne i plomby amalgamatowe jeszcze z podstawówki ,chętnie bym zjadła coś chrupkiego lub orzechy ale sie boje

Witam!
Czasem sie to zdarza,ale myślę,że nie powinna Pani unikać twardych pokarmów! Tamten ząb był osłabiony po leczeniu kanałowym a na dodatek mógł mieć cienkie ścianki,dlatego pękł! Zdrowe lub wypełnione zęby mogą pęknąć (choć nie muszą) raczej w sytuacji,kiedy nagryzie sie coś naprawdę twardego np.skorupka orzecha,pestka itp. Proszę nie odmawiać sobie twardszych pokarmów,gdyż żucie ich jest ważne z fizjologicznego punktu widzenia,a dla pewności regularnie chodzić na kontrole do dentysty! Pozdrawiam i smacznego.

Aby mieć pewność, że w jamie ustnej nie dzieje się nic złego konieczne są wizyty okresowe w gabinecie stomatologicznym co najmniej raz na sześć miesięcy. W międzyczasie nie powinna Pani rezygnować z żadnego rodzaju pożywienia.