Różnice pomiędzy plombami amalgamatowymi a światłoutwardzalnego

Dzień dobry, chciłam zapytać, czy, i dlaczego, plomby amalgamatowe są gorsze od plomb światłoutwardzalnych? Za odpowiedź dziękuję. Z poważaniem Joanna

Plomby amalgamatowe wcale nie są gorsze. Wykonane prawidłowo będą się sprawdzały wiele, wiele lat. Nie są to wypełnienia kosmetyczne i głupio byłoby zakładać je np. w widocznych miejscach. Stomatolog na pewno doradzi Pani stosowny wybór. Zarówno światłoutwardzalne jak i amalgamatowe mają swoje plusy i minusy.

Wypełnienia amalgamatowe nie przyklejają się do zęba, trzeba więc tak opracować zą, by jego ściany zaklinowały w środku amalgamat -co wiąże się z większąilośćią opracowanych tkanek zęba. Amalgamat również się rozpręża co może spowodować nawet odłamanie się kawałka zęba. Oprócz ciemnego nieestetycznego koloru, szara poświata powoduje to, że wrazie powstania próchnicy wokół lub pod wypełnieniem nie jesteśmy w stanie szybko jej wyłapać i najczęsciej kończy się wszytsko leczeniem kanałowym. Wypełnienia światłutwardzalne nie tylko mają barwę jak ząb ale i trzeba mniej opracować ząb, żeby można było je założyc.

Witam serdecznie,
Pierwsza, najbardziej zauważalna różnica to estetyka wypełnienia. Dobrze wykonane wypełnienia w kompozytowe mogą być nie do odróżnienia od naturalnego zęba, dodatkowo można w nich w pełni anatomicznie odwzorować wygląd zęba.
Wypełnienia amalgamatowe dodatkowo poprzez kolor utrudniają diagnostykę próchnicy wtórnej wokół wypełnienia. Co więcej, wymagają szerszej preparacji i zwiększają ryzyko odłamania zęba, często są też mniej szczelne i trudno dostosować je prawidłowo na granicy z sąsiadującym zębem.
Są za to bardziej wytrzymałe od większości wypełnień kompozytowych (światłoutwardzalnych), ponieważ mają lepsze właściwości mechaniczne.

Gorsze to pojęcie względne, ponieważ każde z tych wypełnień ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy od oczekiwań Pacjenta. Jeśli zależy nam na solidności są to wypełnienia porównywalne - amalgamaty jeśli są odpowiednio założone, mogą nam służyć wiele lat i być bardzo wytrzymałe, do tego są mniej kosztowne. Natomiast wady plomb z amalgamatu to m.in. większa ingerencja w zdrowe tkanki, a także przede wszystkim - estetyka. Ciemne plomby nigdy nie wyglądają atrakcyjnie, dlatego jeśli już, to zakładajmy je na tylne zęby, mniej widoczne, pamiętajmy także, że mogą przebarwiać nawet cały ząb. Tych wad nie mają plomby światłoutwardzalne - są estetyczne, solidne, a przede wszystkim nowoczesne. Zamiast polegać na starych rozwiązaniach, zapytajmy naszego stomatologa o alternatywy i rozważmy nowe technologie np. inlaye, onlaye. Są to wypełnienia z porcelany bądź kompozytu wykonywane na wymiar, idealnie dopasowane do potrzeb pacjenta.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry