Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 6 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy amalgamat powoduje przebarwienia zębów?

Czy plomby amalgamatowe powodują przebarwienia zębów i czy warto wymieniać te plomby na białe ? posiadam cztery plomby z amalgamatem w górnych i dolnych szóstkach.
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Domowe sposoby na afty

Wypełnienia amalgamatowe jeżeli są założone zgodnie ze sztuką lekarską i nic koło nich się nie dzieje nie muszą być wymieniane.

Stomatolog, chirurg stomatologiczny i chirurg szczękowo-twarzowy.
0

Owszem. Prawdą jest, że wypełnienia amalgamatowe mogą powodować przebarwienia zębów. Wówczas w obrębie korony i szkliwa zębowego pojawi się ciemna plama. Zwykle nie jest to rozległe przebarwienie, więc w zębach tylnych lub bocznych nie powinno być to mocno zauważalne. Warto pamiętać, że amalgamat stosowany w wypełnieniach stomatologicznych to mieszanka srebra, rtęci i innych stopów metali, jest to rodzaj plomby starej generacji, która ma swoje skutki uboczne. Istnieje możliwość wymiany amalgamatu, szczególnie jeśli zęby kwalifikują się do leczenia, plomba jest nieszczelna lub powoduje inne komplikacje. Obecnie pacjent ma do wyboru „białe” wypełnienia światłoutwardzalne (np. kompozyty), które są dużo bardziej estetyczne, bezpieczne i nie powodują przebarwień. W przypadku, gdy ubytek jest duży i wypełnienie pokrywa znaczną jego część, warto rozważyć nowoczesny rodzaj wypełnienia typu inlay/onlay. Inlay to typ wypełnienia przygotowywanego na wymiar w pracowni protetycznej i dopasowanego idealnie do zęba – kształtem anatomicznym oraz odcieniem. Jest to wypełnienie o wysokiej estetyce (szczególnie jeśli będzie wykonane z porcelany) i bardzo trwałe. Inlay możemy wykonać z ceramiki (np. onlaye wykonane w zasięgu linii uśmiechu), jak i kompozytu (przy nierównych lub uszkodzonych zgrzytaniem zębach), a nawet złota (np. onlay wykonany na tylnych zębach). Decyzję o usunięciu amalgamatu skonsultujmy najpierw ze stomatologiem. Ten typ wypełnienia powinien być usuwany z użyciem odpowiedniego sprzętu i w odpowiednio przygotowanym gabinecie stomatologicznym.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl, badzbystry.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy