Plomba srebrna a biała

Witam Od kilku tygodni lecze sobie zęby i dlatego mam pytanie odnośnie plomb. Czy jest jakaś różnica (prócz estetycznej) pomiędzy plombą srebrną - refundowaną, a tą odpłatną plombą w kolorze białym. Są to różne materiały, więc może która z nich jest mniej lub bardziej trwała. Słyszałem ze plomby srebrne sa mniej zdrowe dla organizmu  i nie powinno się ich wstawiać. Czy to jest prawda? Ostatnio leczyłem zęba i wstawiłem plombę srebrną, która częściowo mi się wykruszyła. Czy w takiej sytuacji mogę dopełnić ubytek plomby z powrotem, czy także usunąć plombę do końca i wstawić tę jasną? Jeśli na przykład plomba biała jest lepsza i bardziej trwała to może lepiej jednak w nią zainwestować i wstawić taką? Czym to się różni? Dlaczego są plomby srebrne i białe? Czy to tylko kwestia estetyki czy jedna z nich faktycznie jest lepsza? Dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.
Na początek sprecyzujmy pojęcia "plomby ciemniej" i "jasnej". Plomba ciemna to amalgamat srebra - specjalne połączenie związków srebra z rtęcią. Używany do wypełnień od dziesięcioleci ze względu na swoją wytrzymałość ale, co najważniejsze, z powodu właściwości bakteriostatycznych srebra. Po prostu hamuje powstawanie próchnicy. Dlatego dobrze założone wypełnienie amalgamatowe spełnia swoją funkcje nawet 30 lat. Plomba jasna to kompozyt, obecnie najczęściej utwardzany światłem. Obecnie kompozyty wypierają amalgamaty ze względu na estetykę, której amalgamaty nie zapewniają wcale. Może nie są tak wytrzymałe, ale dobrej jakości kompozyt zachowuje właściwości estetyczne ok 10 lat. Mając powyższe na uwadze doradzałbym wymianę wypełnienia na kompozytowe. Z jednym wyjątkiem - zakładanie wypełnienia kompozytowego wymaga doskonałej suchości ubytku. Jeżeli jest z tym problem np. ósemki górne lub dolne trzeba zastanowić się czy amalgamat nie będzie lepszym rozwiązaniem. Ale o tym powinien już zdecydować lekarz dentysta.
Pozdrawiam.
lek. dent. Piotr Papierz

Witam. Wypełnienia amalgamatowe zawierają w swoim składzie rtęć, która jest bardzo toksycznym związkiem, poza tym plomby te nie łączą się ze szkliwem, kurczą się z biegiem czasu i dlatego tworzą się szczeliny, w których ,może rozwijać się próchnica. Efektu tego nie ma w wypełnieniach np. światłoutwardzalnych ( są nietoksyczne, łączą się ze szkliwem i oczywiście są kosmetyczne).
Pozdrawiam.
Krystyna Pikała

Wypełnienia amalgamatowe nie łączą się chemicznie z tkankami zęba co powoduje nieszczelność wypełnienia i powstanie próchnicy wtórnej. Nowoczesne materiały kompozytowe światłoutwardzalne mają bardzo dużą wytrzymałość i łączą się chemicznie zarówno ze szkliwem jak i zębiną. Precyzyjnie założone wypełnienie będzie szczelne przez wiele lat.
W przypadku odłamanych wypełnień zawsze należy usunąć stare wypełnienie i odbudować zęba na nowo. Odradzam dopełnienie ukruszonego fragmentu.

Różnica jest mniej więcej 200 lat technologii, plomba srebrna to amalgamat srebra , nie łączy się z zębem tylko jest jakby zaklinowana w zębie , kompozyt to ten biały w tej chwili używa się już nanokompozytów , łaczy się chemicznie z zębem ( przykleja) jest szczelniejszy a jego właściwości mechaniczne zbliżone są do tkanek zęba , oczywiście mówimy tu o nowoczesnych droższych kompozytach

Dziś w gabinetach dentystycznych rzadko używa się tzw. srebrnych plomb, czyli amalgamatów. Zakładane dawniej powszechnie, zostały wyparte przez kompozyty światło utwardzalne. Stało się tak
z powodu ich wad. Oto niektóre z wad tzw. srebrnych plomb, czyli amalgamatów:
• Są niekosmetyczne, mogą znacznie zaburzyć estetykę pełnego uśmiechu.
• Po ich założeniu może dochodzić do przebarwienia tkanek zęba, a nawet dziąsła
• Zdarza się pękanie cienkich ścianek zęba, w związku ze zwiększaniem objętości amalgamatu i pod wpływem różnych temperatur oraz tylko mechanicznej resekcji w ubytku- nie sklejają tkanek zęba.
• Nie „przyklejają” się do tkanek zęba, aby miały dobre utrzymanie (nie wypadły) lekarz musi wykonać w zębie specjalne zagłębienia. Jest to niekorzystne gdyż często wiąże się z usunięciem nie tylko próchnicy, ale także części zdrowych tkanek zęba.
Nie powinno się zakładać amalgamatów u pacjentów, którzy maja w ustach inne metale np. złote korony. Może w takich przypadkach dochodzić do reakcji elektrolizy pomiędzy nimi, która skutkuje odczuciem metalicznego smaku, a nawet stanem zapalnym śluzówek.
Poza tymi wadami wypełnienia amalgamatowe cechuje duża trwałość i odporność na ścieranie. Plusem jest także krótszy, niż w przypadku kompozytu, czas zakładania. Prawidłowo założone amalgamaty, w ściśle określonych przypadkach, spełniają swoją funkcje bardzo dobrze.

Wypełnienia kompozytowe w przeciwieństwie do amalgamatów cechuje:
• Możliwość doboru koloru do każdego zęba i wykonania indywidualnej charakterystyki.
• Adhezyjne połączenie, dzięki czemu możliwa jest bardzo oszczędna preparacja.
• Możliwość kształtowania powierzchni wypełnienia w sposób anatomiczny, dzięki utwardzaniu poszczególnych warstw.
• Możliwość odbudowy znacznie zniszczonych zębów.
• Brak potrzeby wstrzymywania się od jedzenia posiłków po zakończeniu leczenia.
Dzięki tym zaletom widoczna jest dzisiaj dominacja kompozytów nad amalgamatami.