Czy ciężko wymienić amalgamat na światłoutwardzalną plombę?

Witam, Czy ciężo wymienić amalgamat na swiatłoutwardzalną plombę, chodzi mi o samo wiercenie i oczyszczenie zeba z amalgamatu, czy raczej się mocno trzyma w zebie? I czy po założeniu amalgamatu na drugi dzień może boleć głowa, czy jest raczej niepowiązane ze sobą?

Witam serdecznie,
Wymiana amalgamatu na światłoutwardzalne, estetyczne wypełnienie jest standardowym zabiegiem i w dość krótkim czasie można znacznie poprawić zarówno estetykę, jak i funkcję zęba.
Jeśli chodzi o ból głowy po założeniu wypełnienia, to raczej nie jest to powiązane.

Witam!
Wymiana jednej plomby na drugą nie jest problemem, raczej to,czy jest do tego wskazanie... Wymiana wypełnienia zawsze wiąże się z utratą części tkanek zęba a to go osłabia! Jeśli wokół plomby jest próchnica,to można ją wymienić,a jeśli nie,to lepiej się zastanowić,czy warto... No chyba ,że amalgamat jest w miejscu widocznym i chciałaby Pani zrobić to ze względów kosmetycznych... Jesli jest inaczej radzę się zastanowić! Dobrze założony amalgamat jest trwały i nie jest toksyczny.
Pozdrawiam.

To zależy, od przypadku pacjenta, wielkości plomby i jej proporcji względem zęba, obecności lub nie podkładu itd. Wymienić można zawsze, ale rozsądnie rozważyć skutki takiej decyzji. Najczęściej pacjenci decydują się na wymianę plomb amalgamatowych ze względów estetycznych. Generalnie proces wymiany plomby jest rutynowym zabiegiem, który nie wiąże się na ogół z ryzykiem. Natomiast należy pamiętać, że każdy taki zabieg - zakładania lub wymiany plomby wiąże się z możliwością leczenia kanałowego po takim zabiegu, jeśli wypełnienie jest bardzo głębokie. Oczywiście, gdy ząb toczy próchnica koniecznie należy wymienić wypełnienie. Z kolei gdy ząb jest zdrowy, a np. nasze wypełnienie amalgamatowe jest sporych rozmiarów (stanowi sporą część zęba), to podczas jego dokładnego usuwania (wtedy działają siły mechaniczne) ząb może zacząć się kruszyć i łamać. Wtedy możliwe jest wykonanie onlay’a na tego zęba. Jeśli wypełnienie amalgamatowe jest szczelne i odpowiednio ukształtowane, możemy je zostawić.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry