Czy można wymieniać amalgamaty na białe plomby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Czy można wymieniać amalgamaty na białe plomby podczas noszenia aparatu ortodontycznego? Chodzi mi głównie o to czy rtęć, która jest wtedy uwalniana nie uszkodzi aparatu lub czy nie uwolni się jej więcej pod wpływem powiązania się metali?

Witam serdecznie,
Jak najbardziej można wymieniać amalgamaty na białe plomby w czasie noszenia aparatu - nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań jeśli chodzi o skład wypełnień amalgamatowych. Jedyne co może być przeciwskazaniem, to problem jeśli chodzi o dostęp i założenie formówki, spowodowane obecnością aparatu.

Wymiana wypełnień w trakcie noszenia aparatu jest możliwa .Wypełnienia które są umiejscowione na powierzchniach żujących wymieniamy bez problemu , natomiast wypełnienia które są umiejscowione między zębami na powierzchniach stycznych zębów wymieniamy po " dogadaniu " z ortodontą zdjęcia tzw drutu z zamków na czas leczenia zazwyczaj na kilka dni .

Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby wymienić amalgamatowe wypełnienia na inne w trakcie leczenia ortodontycznego. Rtęć nie ma wpływu na aparat, jego działanie i skuteczność. Jeśli rzeczywiście jest taka potrzeba, można to zrobić teraz, ale też po zdjęciu aparatu stałego.

Pozdrawiamy,
stankowscy.com.pl
facebook.com/badzbystry