Plomby amalgamatowe a ich szkodliwość

Dzień dobry, dowiedziałam się ostatnio o tym że plomby amalgamatowe mogą być szkodliwe. A ja mam aż 6 takich plomb! czy one mogą powodować raka? czy mogę a może nawet powinienem usunąć plomby amalgamatowe? a jeśli tak to czy wszystkie naraz czy rozłożyć to na kilka wizyt? Czy mogę się zatruć rtęcią przy usuwaniu? Powiem szczerze, że mocno się przestraszyłam, kiedyś nawet nie pomyślałam, że plomby amalgamatowe założone mi przez mojego dentystę mogą być szkodliwe, ale w internecie pojawia sie coraz więcej informacji w tej sprawie i zaczynam się naprawdę obawiać, że będę musiała usunąć wszystkie plomby amalgamatowe... Co mam zrobić w tej sytuacji? Nie pytam celowo mojego dentysty, ponieważ najpierw chciałabym uzyskać poradę w sprawie plomb amalgamatowych tutaj. Czy powinnam je usunąć? Co mam zrobić?? Bo sama już nie wiem... Proszę o pomoc

Witam,
Wypełnienia amalgamatowe są starym typem wypełnień i powinny być wymieniane z kilku względów : po pierwsze zawierają rtęć która jest szkodliwa dla organizmu , po drugie bardzo często są nieszczelne i rozwija się pod nimi próchnica która niszczy pozostałe tkanki zęba. W gabinecie stomatologicznym podczas usuwania amalgamatu jego resztki są odsysane z jamy ustnej pacjenta tak ,żeby nie doszło do ich połknięcia(okulary ochronne , koferdam , ssak itp.).
Co do samego podziału leczenia - najczęściej to czy wymieniamy jedno , czy też kilka wypełnień zależy od ich rozmiaru i zakresu leczenia. Można oczywiście wymienić wszystkie na raz , ale z uwagi na zakres pracy i znieczulenie najczęściej leczymy zęby które są obok siebie w danej ćwiartce łuku zębowego.
Pozdrawiam,
lek.stom.Łukasz Wojszwiłło

Witam serdecznie,
Plomby amalgamatowe mają sporo minusów, ale nie powodują raka i nie są toksyczne. Już od dłuższego czasu wypełnienia amalgamatowe praktycznie nie zawierają rtęci. Jak najbardziej można wymienić wypełnienia, ze względu na znieczulenie najlepiej to robić stronami. Przy prawidłowym odsysaniu nie ma przeciwskazań do wymiany kilku takich wypełnień jednocześnie.