Czy to normalne, że plomby światłoutwardzalne są na 12 miesięcy?

Dzień dobry, 12 miesięcy temu miałam wymieniane plomby w obu jedynkach na światłoutwardzalne (jeden ząb jest martwy i był leczony kanałowo) ale po 12 miesiącach inny stomatolog zwrócił na nie uwagę i powiedział że plomby są do wymiany. Czy to normalne że plomby światłoutwardzalne są na 12 miesięcy? Czy to podlega reklamacji?

Dzień dobry. Jak długo wypełnienie utrzymuje się w zębie, zależy od kilku czynników, takich jak: wielkość wypełnienia, obciążenie przy gryzieniu, kontakt z zębami drugiej szczęki, a także struktura szkliwa. Na przykład wypełnienia przyszyjkowe bardzo słabo trzymają się szkliwa przydziąsłowych części zęba. Jednocześnie są one narażone na odpryskiwanie w trakcie zgrzytania zębami. Odbudowa ponad połowy zęba też nie przetrwa wielu miesięcy. W takiej sytuacji wskazane jest zrobienie korony protetycznej. Oczywiście każdy lekarz stara się zrobić jak najtrwalsze wypełnienia. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy Pani wypełnienia były zrobione niedokładnie i podlegają reklamacji. Najlepiej ustalić to z lekarzem, u którego obecnie Pani się leczy. Proszę zapytać, czy uważa, że Pani ubytki można zamknąć kompozytem z gwarancją na dłuższy okres.

Pozdrawiam serdecznie
dr Urszula Jarosz

Dzień dobry!
Nie wiem z jakiego powodu plomby mają być wymienione,ale skoro lekarz tak powiedział to być może tak musi być.... Żadna plomba nie jest na 12 miesięcy,nawet najzwyklejsza powinna wytrzymać kilka lat, bo zęby nie wytrzymają wielu wymian. Trwałość zapewnia dobre oczyszczenie ubytku z próchnicy i prawidłowe założenie wypełnienia (oczywiście wiele zależy od tego,jak duży jest ubytek...) Zwykłe plomby też spełnią swoje zadanie! Wypełnienie światłoutwardzalne na pewno jest lepszej jakości ,bardziej estetyczne i jest trwalsze ale musi byc dobrze założone...
Pozdrawiam.