Plomby na szyjki zębowe

Dzień dobry, chciałam zapytać, jak ryzykuję decydując się na plomby na szyjki zębów w 6-tce i 5-tce sfinansowane z Funduszu Zdrowia ? Na płatne plomby cięzko mi wydać pieniądze. Nie mam ich dużo. Za odpowiedź z góry dziękuję. Z poważaniem Joanna

Dzień dobry Pani. To bardzo trudne pytanie. Niełatwo jest ocenć ryzyko ponieważ wpływ ma tu parę faktorów. Bardzo istotna jest głębokość ubytków, a także ich położenie: nad dziąsłem czy poddziąsłowo. Jak wszyscy wiemy, refundacja wypełnień jest bardzo ograniczona, a to oznacza, że lekarze mają tylko proste materiały do dyspozycji. Wysokiej jakości kompozyty mągą być używane od trójki do trójki. W dalszej części zgryzu używa się amalgamatu, a do wypełnień przyszyjkowych cementów glasjonomerowych. W niewielkich, dość głębokich ubytkach, leżących wyraźnie powyżej linii dziąsła glasjonomer ma szansę utrzymać się jakiś czas. Im ubytek jest bardziej płaskopowierzchniowy, im bardziej narażony na wilgoć z kieszonki przydziąsłowej, tym trudniej jest uzyskać dobrą przyczepność materiału do szkliwa. Dlatego nawet dobrzy i doświadczeni lekarze mają trudności w wykonaniu stabilnych wypełnień. Jedno jest pewne, jeżeli nie starcza Pani pieniędzy na wyleczenie ubytków w prywatnej służbie zdrowia, proszę skorzystać z tego co oferuje Fundusz. Przy dużej dbałości o własne zęby, można jeszcze dużo uratować.
Pozdrawiam Urszula Jarosz.