Czy można taką plombę wymienić?

Witam . Gdy była młodą dziewczyną, nie pamiętam już dokładnie ile miałam lat może jakieś 11, miałam zakładana plombę niestety jest ona brzydkiego szarego wręcz czarnego koloru. Moje pytanie to czy mogę ją wymienic u dentysty na nową, białą? Teraz z upływem twierdzę, że nie wygląda to zbyt estetycznie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może Pani wymienić taką plombę, a nawet jest to wysoce wskazane.

Wypełnienie, o jakim Pani wspomina, to tzw. amalgamat. Rodzaj plomby stosowanej już od 150 lat, składającej się z miedzi, cynku, srebra i rtęci. Ta ostatnia substancja jest bardzo szkodliwa, o czym od niedawna się mówi właśnie w kontekście wypełnień amalgamatowych. W krajach innych niż Polska od lat wypełnienia te są wycofywane z uwagi na swą szkodliwość.

Stąd też, jeżeli ma Pani taką możliwość, proszę zgłosić się do gabinetu dentystycznego w celu wymiany amalgamatu na wypełnienie kompozytowe. Stomatolog powinien Panią także poinformować o ewentualnych powikłaniach zabiegu czy też konieczności wymiany wypełnienia w perspektywie kilku lat. Plomby kompozytowe są bowiem mniej odporne na ścieranie niż amalgamat – mogą wytrzymać około 10 lat, podczas gdy amalgamat – nawet 30 lat.

Więcej na temat amalgamatu oraz wypełnienia kompozytowego w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/amalgamat-charakterystyka-wady-zalety-szkodliwosc-amalgamat-a-kompozyt.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.