Czy szara plomba jest szkodliwa?

Witam mam pytanie dotyczące plomby szarej z rtęcią .miałam ostatnio zrobiona plombe na NFZ Czy jest ona szkodliwa dla mojego organizmu ?

Lek. Tomasz Budlewski

produkty z rtęcią sa raczej wycofane. proponuję udac się do lekarza wykonującego zabieg.

Absolutnie nie. Wypełnienia te zawierają rtęć, ale jej wchłanialność do organizmu jest minimalna, a więc ich stosowanie jest bezpieczne dla pacjenta. Zdarzają się co prawda przypadki alergii na ciemne plomby, ale to bardzo rzadkie sytuacje.

Szare wypełnienia czyli tzw. amalgamaty to plomby starszej generacji, ale zgodnie z badaniami naukowymi, nie ma żadnych dowodów, aby działały one toksycznie. Są to plomby dość trwałe, niedrogie. Ich wadą jest z kolei mała estetyka (są widoczne w łuku zębowym, stąd najczęściej stosuje się je do tylnich zębów), większa ingerencja w zdrowe tkanki przy ich zakładaniu przez stomatologa oraz ewentualny dyskomfort przy spożywaniu zimnych/gorących potraw i napojów, ponieważ rtęć dobrze przewodzi ciepło. Dlatego też czasem warto zastanowić się nad innymi, pozbawionymi tych wad rodzajami wypełnień np. kompozytami, glasjonomerami oraz kompomerami. Przy wizycie u stomatologa, na pewno doradzi Pani najlepszą metodę.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
facebook.com/badzbystry