Czy odczulanie jest refundowane?

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące odczulania na pyłki drzew i traw. Moje dwie koleżanki odczulały się w szpitalu na pyłki drzew i traw za darmo, jedna moja znajoma odczula się od 2 lat za darmo a mi alergolog w przychodni powiedział, że jeśli chcę się odczulać na pyłki to musiałabym sobie sama kupować szczepionki za kilkaset złotych, bo nfz nie refunduje oodczulania. Moje koleżanki były zdziwione jak im to powiedziałam bo one nie płaciły i nie płacą za odczulanie. A mój lekarz upiera się, że nfz nie refunduje. Więc jak to w końcu jest? Czy odczulanie na pyłki jest refundowane czy odpłatne?
KOBIETA, 26 LAT 5 miesięcy temu

Jak leczyć alergię?

Szacuje się, że na choroby alergiczne cierpi prawie 15 mln Polaków. Jakie są skuteczne metody walki z tą dolegliwością, tłumaczy prof. Piotr Kuna, alergolog.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

tak zwane odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa jest leczeniem refundowanym przez NFZ, szczepionki na pyłki traw, drzew i roztoczy są również refundowane – dotyczy to odczulania podskórnego (płatność 100% dotyczy odczulania podjęzykowego w postaci kropli lub tabletek). Być może korzysta Pani z prywatnej opieki lekarza alergologa, który nie ma podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i stąd wynika brak pokrycia kosztów odczulania w jego placówce, w takim wypadku, aby koszty leczenia zostały pokryte z ubezpieczenia należałoby zmienić przychodnię na taką, która ma zawartą umowę z NFZ.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-odczulania

https://portal.abczdrowie.pl/odczulanie-dzieci

https://portal.abczdrowie.pl/odczulanie

https://portal.abczdrowie.pl/odczulanie-fakty-i-mity

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty