Czy warto odczulać?

Witam, Mój syn ma 18 lat. Ma astmę. Lekarz zaproponował odczulanie na roztocza. Od 2 roku życia przyjmuje różne leki. Czy odczulanie ma sens i jakie mogą wystąpić komplikacje?

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Desynsybilizacja czy odczulanie polega na stopniowym zwiększaniu alergenu, na który pacjent jest uczulony. Jeżeli lekarz prowadzący astmę zalecił odczualnie, warto poważnie wziąć tę opcję terapeutyczną pod uwagę. Tym bardziej, że ciężko wyeliminować całkowicie roztocza z otoczenia.
Jeżeli chodzi o możliwe objawy niepożądane to mogą to być niepożądane objawy miejscowe (obrzęk, świąd), objawy ogólne (m.in. niezyt spojówek czy nosa, obrzęk Quinckego, wstrząs anafilaktyczny) oraz wegetatywne (m. in.nudności, wymioty, świąd). Występują one rzadko, gdyż szczepionki są obecnie standaryzowane, a bezpieczeństwo wzrasta, gdy odczulanie prowadzone jest pod okiem fachowego alergologa.

W naszym portalu znajdzie Pani więcej  informacji na ten temat ( m.in. http://portal.abczdrowie.pl/immunoterapia-leczenie-przyczynowe, http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-alergii).

Pozdrawiam