Mam opuchniętą twarz, jak ją zlikwidować?

Mam opuchnięte policzki i zaczyna się od nosa. Jestem uczulony na histamine 5 na 5 i roztocza 4 na 4. Nerki mam czyste, zatoki też. Miałem też badania na tsh, też jest ok. Co może być jeszcze przyczyną?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opuchnięta twarz może mieć podłoże alergiczne, tym bardziej, że ma Pan potwierdzoną alergię. Należy w miarę możliwości unikać alergenu, choć w przypadku roztoczy jest to oczywiście trudne (unikanie zakurzonych pomieszczeń, stosowanie odkurzacza dla alergików, itp.). Po konsultacji z alergologiem - można okresowo stosować leczenie farmakologiczne, tzn. leki przeciwhistaminowe. Ponadto w razie nasilonych objawów alergii do rozważenia jest immunoterapii swoista, tj. odczulanie, które szczególnie skuteczne jest w przypadku alergii wziewnych oraz, gdy uczulenie jest na pojedyncze alergeny.

Serdecznie pozdrawiam!