Jakie są metody odczulające?

Dzień dobry Mam dużą alergie na kota, potwierdzoną w testach skórnych i z krwi. Od półtorej roku mam drugiego kota i ta alergia teraz się pojawiła (wcześniej miałam kota 12 lat i nie miałam problemu). Alergia objawia się dusznościami, pomaga mi ventolin. Nie chcę oddać kota. Czy są skuteczne metody mogące mi pomóc np odczulanie? Czytałam o szczepionkach, które mogłyby być podawane kotu aby blokować antygen najczęściej powodujący alergię.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

decyzję o ewentualnym wykonaniu odczulania podejmuje lekarz alergolog po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. Ponadto przed przystąpieniem do odczulania musi zostać potwierdzony rodzaj alergii za pomocą testów skórnych lub badania oznaczenia przeciwciał we krwi przeciwko alergenom. Na podstawie otrzymanych wyników lekarz jest w stanie określić, czy dodatni wynik przeprowadzonych badań jednoznacznie wskazuje na występowanie objawów alergii.

Po zdiagnozowaniu uczulenia, można przystąpić do leczenia alergii. Musi być jednak Pani przygotowana na terapię, trwającą nawet kilka lat. Jedną z metod jest immunoterapia swoista, czyli tzw. odczulanie. Podczas immunoterapii stosowane są coraz większe dawki alergenu (zazwyczaj są to wstrzyknięcia podskórne). Cała terapia może potrwać nawet kilka lat.

Więcej na temat odczulania może Pani przeczytać na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-sie-wykonuje-odczulanie

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów na pytania związane z alergią:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/alergia-na-siersc-kota-a-odczulanie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-objawy-alergii-na-siersc-kota

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.