Czy odczulanie może osłabiać organizm?

Witam! Córka ma 13 lat, od 2,5 roku odczula się na brzozę + trawy. Co miesiąc przyjmuje szczepionkę o różnej dozie mocy w zależności od ostatniej przerwy czy pory roku. Ogólnie znosi to bardzo dobrze, ale od września co miesiąc łapią ją jakieś wirusy. Jest często przeziębiona, ma 37,5 stopnia. W tym roku złapała także zapalenie ucha (aby wyleczyć, dwukrotnie przyjmowała antybiotyk), a obecnie walczy z dużym trądzikiem na twarzy (nie chce się goić), a teraz dostała jeszcze jakieś wyrzuty na tyłku i po jednym pod każdą pachą. Widać, że dziecko się sypie zdrowotnie. Pytanie, czy to odczulanie mogłoby wpłynąć na osłabienie organizmu? Co dalej robić (ma to odczulanie trwać 5 lat)? Ogólnie nie chorowała, wszyscy w rodzinie zdrowi. Pozdrawiam.

Witam!
Odczulanie swoiste jest stosunkowo bezpiecznym i skutecznym leczeniem chorób alergicznych. Opisane objawy nie muszą być związane z terapią. Problem trądziku może wynikać z okresu dojrzewania, a okresowe infekcje wirusowe i inne opisane objawy mogą nie mieć związku z terapią. O wszystkich objawach należy informować alergologa podczas kolejnych wizyt. Wydaje się, że w tej chwili nie ma powodów do przerywania immunoterapii swoistej. Proponuję pozostać pod kontrolą alergologa, wszelkie wątpliwości zgłaszać podczas wizyt. Na pewno lekarz prowadzący kieruje się ogólnym dobrem dziecka.

Pozdrawiam serdecznie!