Czy okłady z wody utlenionej mogły spowodować poronienie?

Dzień dobry. W 6tyg ciąży udałam die do ginekologa. Wszystko było dobrze, serduszko biło, płód rozwijał sie prawidlowo. Ja die czułam bardzo dobrze nię miałam plamien, ani bólu brzucha tylko z apetytem było różnie. W 12tyg poszłam na usg doktor powiedział że płód jest obumarly na usg wychodzi że od 8tyg a ja już jestem w 12tyg zgodnie z miesiączka ostatnia. Wcześniej mię wiem w którym tyg miałam silne swędzenie i pieczenie w okolicy odbytu zrobiłam okład z wody utlenionej i tam przyłożyłam. Teraz mam wyrzuty sumienia czy ta woda utlenioną mię mogła być powodem obumarcia mojego dzieciątka czy to miało jakiś negatywny skutek na ciążę, bo wszystko było dobrze nić mię wskazywało. Proszę odpiscie czy woda utlenioną mogła mieć wpływ na obumarcie płodu tymbardziej że zrobiłam okład w okolicy odbytu. Teraz tak rozmyślam o przyczynę obumarcia bo ja mię porobiłam tylko płód obumarl i rozmyślając może właśnie ten okład mógł mieć wpływ. Proszę odpiscie

Redakcja abcZdrowie

Witam, do ok. 75% poronień dochodzi w I trymestrze. Najczęstszą przyczyną są wady genetyczne zarodka (ok. 60%), na które nie mają wpływu ani rodzice, ani lekarze. Inne możliwe przyczyny mają związek ze zdrowiem matki, to jest np. wynikają z chorób takich jak: endometrioza, zespół policystycznych jajników itd. Czasami poronienie jest wynikiem nieprawidłowej budowy macicy albo niedostatków hormonalnych kobiety. Przyczyn może być wiele, dlatego też jest możliwe wykonanie badań określających przyczynę poronienia. Więcej o poronieniach i wskazaniach do badań w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-najczesciej-dochodzi-do-poronienia. Nie sądzę zatem, żeby woda utleniona przyczyniła się do poronienia. Choć może być niebezpieczna dla zdrowia (np. gdy ją wypijemy), to stosowanie jej zewnętrznie nie powinno przynosić tak poważnych skutków. Tutaj więcej na temat ewentualnej szkodliwości wody utlenionej: https://portal.abczdrowie.pl/woda-utleniona-moze-byc-niebezpieczna-dla-zdrowia. O poronieniu powinna Pani jednak porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę – to on dokonał badania oraz znał ewentualną historię Pani chorób. O przyczynach poronień leżących po stronie kobiety przeczyta Pani również w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/poronienie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.