Czy osoba z alergią na wieprzowinę może stosować Kreon?

Witam.Gastrolog przepisal mi enzymy trawienne Kreon.Jestem uczulona na wieprzowine,czy moge zazywac te enzymy i czy sa ewentualnie jakies zamienniki pochodzenia nie-wieprzowego?I drugie pytanie-3 tyg.temu usunieto mi pecherzyk zolciowy.Czy moge juz pic napar z siemienia lnianego,jesli nie to kiedy?Bardzo prosze o odpowiedz,bo na dzisiejszej wizycie zapomnialam spytac,a kolejna za 2 m-ce.Kobieta,lat 35.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Jeżeli występuje u Pani nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, w tym nadwrażliwość na białko wieprzowe nie powinna Pani stosować danego leku. W celu ustalenia odpowiedniego zamiennika należy zwrócić się do lekarza prowadzącego i koniecznie poinformować o wszystkich występujących alergiach. Odpowiadając na drugie pytanie – po usunięciu pęcherzyka żółciowego należy stosować dietę łatwostrawną niskotłuszczową. Po upływie około miesiąca można stopniowo wprowadzać do jadłospisu więcej produktów, w tym napar z siemienia lnianego. Na początku należy przygotować go z małej ilości nasion lnu (ok. 10 g – 1 łyżka) i obserwować reakcję organizmu.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Najczęściej spotykane alergeny pokarmowe
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/najczesciej-spotykane-alergeny-pokarmowe.html?c=3