Szanowny Panie,
Nie znając Pana historii choroby trudno mi spekulować o zasadności decyzji obecnego psychiatry. Jednak jeżeli budzi ona Pana zastrzeżenia, to proponuję Panu zasięgnięcie drugiej opinii lekarskiej u niezależnego psychiatry, który będzie w stanie obiektywnie ocenić Pana sytuację oraz zweryfikować pierwotnie wydane zalecenie.
Chciałabym dodać, że jako pacjent ma Pan możliwość wyrazić swoje wątpliwości odnośnie pierwotnej diagnozy i przedyskutować z lekarzem alternatywne rozumienie sytuacji.
Jeżeli ponownie zdarzy się, że lekarz nie będzie mógł zapisać Panu danego leku, taki dialog umożliwi Panu uzyskanie odpowiedzi dlaczego tak właśnie jest.
Nie jest również prawdą, że osoba ze schizofrenią w ogóle nie może stosować leków wpływających na nastrój - jest to możliwe, wymaga jednak odpowiedniego ich dobrania. Jeżeli cierpi Pan z powodu objawów depresyjnych konieczna jest interwencja medyczna i zapobiegnięcie im przez odpowiednie leczenie.
Życzę Panu powodzenia i sukcesu w znalezieniu psychiatry, który odpowie na Pana wątpliwości i znajdzie odpowiednią metodę leczenia.
Diagnoza psychiatryczna wydana przez jednego lekarza psychiatrę może różnić się od tej, którą ustali inny psychiatra. To się zdarza. Czasem pacjenci mają trzy różne diagnozy od trzech różnych lekarzy. Jeżeli ma Pan wątpliwości co do diagnozy, którą postawił jeden lekarz, najprostszym sposobem jest kontakt z innym lekarzem, który – mając te same dane o Pana chorobie – będzie w stanie ustalić diagnozę ponownie. Jednak niewykluczone, że Pana lekarz ma rację i druga diagnoza potwierdzi się.
Jeżeli lekarz twierdzi, że jakiś lek może Panu zaszkodzić, warto to wziąć pod uwagę. Lecząc depresję, może Pan zaszkodzić sobie inaczej, być może poważniej. Mądry lekarz będzie wiedział, jak Panu pomóc, uwzględniając wszystkie Pana uwarunkowania. Ważne jest, aby nie ukrywać swoich obaw, wątpliwości, bo to może pomóc w diagnozowaniu Pana przypadku i przepisaniu prawidłowego leczenia. Istotne jest też Pana nastawienie do wizyty. Otwartość w mówieniu o swoich dolegliwościach, ale też i potrzebach i oczekiwaniach mogą ułatwić cały proces.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak nazywa się objaw, który charakteryzuje się całkowitym zniesieniem woli pacjenta i czy zawsze świadczy on o schizofrenii? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy są leki antydepresyjne i przeciwlękowe, które można stosować przy jaskrze? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy udać się do specjalisty i diagnozować schizofrenię? – odpowiada Mgr Ewelina Kazieczko
- Czym objawia się schizofrenia paranoidalna? – odpowiada Mgr Marzena Kuriata
- Negatywne objawy schizofrenii a depresja – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Czy lekarz rodzinny może przepisać leki antydepresyjne? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Co powoduje objawy psychiatryczne? – odpowiada Dr Izabela Dębicka
- Czy Pernazyna i Sulpiryd Teva to leki na nerwicę? – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Halucynacje, urojenia a schizofrenia – odpowiada Mgr Anna Kubis
- Jaki lekarz leczy depresję i schizofrenię? – odpowiada Mgr Beata Szymik