Negatywne objawy schizofrenii a depresja

Jak odróżnić depresję od objawów negatywnych schizofrenii? Czy są jakieś różnice? Czy jakiś objaw negatywny schizofreni nigdy nie występuje w depresji? ps. Lekarz u ktorego leczylem sie 7 miesiecy (podawal mi male dawki neuroleptykow na zaburzenia nerwicowe jak twierdzil kiedy go o to pytałem...... a teraz wmawia mi jakiś proces schizofreniczny, schizofrenie bezobjawową).
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Diagnoza różnicowa schizofrenii prostej i zaburzenia depresyjnego jest bardzo trudna. Jednak w rozwoju schizofrenii można dostrzec powolny i postępujący rozwój dezadaptacji życiowej (załamanie linii życiowej, dezintegracja osobowości, wycofanie, bezczynność, czasem dziwaczne zachowania).
Jeśli masz wątpliwości, co do diagnozy możesz zawsze zasięgnąć konsultacji innego psychiatry.
Pozdrawiam

Jedna z różnic są dobowe wahania, różnice w nastroju i chęci kontaktu u osób chorujących na depresję. Jeśli jednak jest Pan z stałym kontakcie z lekarzem, który ma możliwość obserwowania Pana, może warto mu zaufać? Czasem trudno jest się pogodzić z diagnoza, wywołuje to złość czy negację. Jest to naturalne. Wydaje mi się, ze jednak więcej może powiedzieć lekarz, który Pana leczy, zna Pana objawy i zmiany w chorowaniu, niż poradzić coś po tak krótkim opisie.
Jeśli jednak wyjątkowo nie jest Pan zadowolony z tego kontaktu, może warto poszukać innego lekarza.