Czy ostatni test jest wiarygodny?

Dzisiaj wieczorem z powodu obaw wynikających z pierwszego stosunku bez prezerwatywy (bo wcześniej łączylismy metodę tabletek i prezerwatyw) uznalam ze dla świetego spokoju zrobię test, aby upewnić się ze wszystko działa jak należy i mieć spokojna głowę ale niestety zamiast dwóch kropelek dałam aż dwie pipetki moczu i przeniosłam test z łazienki do pokoju podczas upływania tych 5 minut badania, a powinien leżeć na płaskim. Po 3 minutach wyszła jedna kreska widoczna, a druga leciutko, bardzo jasna, zas po odczekaniu jeszcze 2 minut zostala już jedna, tamta jasna całkowicie zniknęła. Zrobiłam wiec drugi, ale z racji tego ze miałam okres i zaaplikowal się na test mocz wraz z grudka krwi, wyszedł negatywny ale nie wiedziałam czy wiarygodny ze względu na tą krew, wiec dla świętego spokoju zrobiłam oststni, wykonałam go już poprawnie i wyszedł rowniez negatywny. Oczywiście wiem ze okres oznacza brak ciąży, jednak słyszałam ze dochodzi czasem do krawien. Czy oststni test jest wiarygodny a poprzednie dwa już nie? Chyba nie ma co popadać w paranoje i nie ma powodu do obaw?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najbardziej wiarygodny wynik wydaje się ten z ostatniego testu ciążowego wykonanego przez Panią, natomiast nie sposób stwierdzić tego z całą pewnością.

Na pewno oczywistym jest, że podstawą odczytu niezafałszowanego wyniku jest prawidłowe wykonanie testu ciążowego, w tym naniesienie w odpowiednie miejsce w okienku testowym właściwej ilości moczu oraz skrupulatne dopilnowanie momentu odczytu. Skażenie próbki moczu wodą, krwią czy innym materiałem może prowadzić do nieprawidłowych wskazań, podobnie próba odczytu wyniku po przekroczeniu czasu wskazanego przez producenta w ulotce informacyjnej dołączonej do testu ciążowego. Proszę zapoznać się z tym artykułem, może okazać się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Natomiast zarówno menstruacja, jak i stosowanie antykoncepcji hormonalnej są dość wyraźnymi wykładnikami braku ciąży i myślę, że nie ma Pani powodu do obaw. Jeśli jednak nie daje to Pani spokoju, sugeruję wykonanie badań z krwi na obecność gonadotropiny kosmówkowej – nie pozostawią cienia wątpliwości. Odsyłam do tego materiału, dowie się Pani z niego więcej: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.