Czy pacjent z chorobą serca może mieć wszywkę?

Witam mam małe pytanie, czy pacjent który choruje na serce (ma nadciśnienie) może zostać poddany zabiegowi tak zwanej (wszywce) lekkiem o nazwie esperal?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Esperal potocznie określany jest wszywką alkoholową. Jest to środek stosowany podczas leczenia uzależnienia od alkoholu, który zawiera związek chemiczny – disulfiram.

Niestety jednym z przeciwwskazań do zastosowania tego środka jest nieleczone nadciśnienie tętnicze. Jeśli jednak pacjent przyjmuje leki na nadciśnienie na skutek których stan ten poprawia się, to lekarz nie powinien odmówić wszycia.

Inne przeciwwskazania to: nadwrażliwość na substancję czynną leku, niewydolność wątroby, choroba niedokrwienna serca, padaczka, niewydolność serca czy też zaburzenia psychiczne. Ponadto leku nie może zastosować osoba w stanie upojenia alkoholowego oraz pacjent, który nie wyraża zgody na zabieg.

Więcej na temat implantacji Esperalu przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/implantacja-esperalu-zabieg-dzialanie-przebieg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.