Czy pilnowanie prawidłowej postawy ciała i ćwiczenia rehabilitacyjne mogą spowodować cofnięcie się dyskopatii?

Czy pilnowanie prawidłowej postawy ciała i ćwiczenia rehabilitacyjne mogą spowodować cofnięcie się dyskopatii – konkretnie wypuklin krążków L5/s1 i L4/L5 - czy maja jedynie znaczenie zachowawcze, tzn. zabezpieczają przed pogłębianiem się patologii?

Witam,
raczej ani jedno ani drugie ponieważ jest zapętlona błędna informacja w receptorach, które odpowiadają za napięcie tkanek a cały dzień nie ma szans, żeby ktokolwiek wytrzymał przy świadomym kontrolowaniu postawy (aczkolwiek nie bronie próbować). Z zakresu leczenia zachowawczego (jeżeli są to objawy korzeniowe) przy wypuklinach jedynym przyczynowym zabiegiem będzie trakcja (odciąganie) przy pomocy komputerowego urządzenia bądź ręcznie. Dodatkowo przed zabiegiem należy zadbać technikami manualnymi o wszystkie tkanki miękkie okołostawowe, żeby swobodniej można było wybrać trójwymiarowo ustawienie kręgosłupa, żeby poprawić ułożenie dysku. Po zabiegu należy się od razu trening sensomotoryczny mięśni tworzących tłocznię brzuszną (głównie poprzeczny brzucha). W domu przede wszystkim przebywać w pozycjach, które nie powodują bólu, jak najmniej siedzieć, nagrzewać gorącym termoforem. Pozdrawiam Dziekuję