Czy Pirolam zaszkodził ciąży?

Witam . Jestem w 16 tygodniu ciąży . Do tej pory stosowałam lakier na grzybice paznokci PIROLAM . Czy on mogł jakoś złe wpłynąć na dziecko ? Bardzo się stresuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie zaleca się stosowania lakieru Pirolam na grzybicę paznokci w okresie ciąży oraz karmienia piersią z uwagi na brak danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania. Nie oznacza to, że lek zaszkodzi płodowi, ale że nie istnieją badania, które z całą pewnością potwierdzałyby brak skutków ubocznych związanych ze stosowaniem preparatu. Stąd też w określonych okolicznościach lekarz może wyrazić zgodę na używanie Pirolamu.

Więcej informacji dotyczących leczenia grzybicy paznokci pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-paznokci-jak-leczyc.

Jest mało prawdopodobne, by lek stosowany w takiej postaci przeniknął przez łożysko, jednak jeżeli boryka się Pani z grzybicą paznokci, warto skonsultować się z lekarzem.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.