Czy po odstawieniu antykoncepcji włosy odrosną?

Witam. Przez ok. 8 lat brałam tabletki antykoncepcyjne o niskim poziomie estrogenów. Przez cały ten czas wypadały mi włosy, ale nie leciały, tylko tak nadmiernie wypadały więc nie łączyłam tego z tabletkami. Później dermatolog zapisał mi s****** w celu działania antyandrogenowego, po roku brania ich nie zauważyłam żadnej poprawy. W końcu odstawiłam je jakieś 8 miesięcy temu, włosy nadal wychodzą, ostatnio nawet więcej. Od końca października byłam na ścisłej diecie bez mlecznej, bez pszennej, bez drożdżowej i bez cukrowej. Od połowy lutego wróciłam do normalnego odżywiania. Włosy z masy kręconej szopy, zrobiła mi się smętna kitka, wstydzę się swoich włosów. Czy po odstawieniu tabletek włosy przestaną wypadać? Czy odrosną? Dodam, że dermatolog stwierdził nawet łojotok ale widzę, że bardzo powolutku przechodzi. Czy mam szansę mieć jeszcze ładne i gęste włosy po takim czasie brania tabletek?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

W Pani przypadku przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być bardziej złożona i może wynikać z kilku czynników. Po pierwsze może wynikać ze stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, czy ich odstawienia- przyczyna ta raczej jest odwracalna, odrost włosów wymaga jednak czasu.
Drugim powodem mogą być niedobory wynikające ze stosowanej ścisłej diety, która mogła doprowadzić do zbytniego zmniejszenia pierwiastków niezbędnych do budowy włosa.
Po trzecie przyczyną może być schorzenie dermatologiczne i wynikająca z niego nadmierna praca gruczołów łojowych.

W pierwszej kolejności zachęcam do wykonania chociaż podstawowych badań laboratoryjnych - morfologii krwi, poziomu TSH.
Po drugie warto skonsultować problem nie tylko z dermatologiem (do czego bardzo zachęcam ze względu na opisywane objawy), ale również z lekarzem rodzinnym.

Polecam jeszcze artykuły poświęcone obu zagadnieniom: http://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-a-lysienie, http://portal.abczdrowie.pl/wplyw-odzywiania-na-wlosy.

Pozdrawiam