Czy po odstawieniu tabletek jest się bardziej płodnym?

Witam, przez 2 miesiące brałam tab. anty. (luty-marzec) 27 marca ostatnia tabletka i ostatnie opakowanie tabletek. W kwietniu już nie brałam tabl. okres wystąpił 29 kwietnia, w maju też 29. W czerwcu współżyje bez zabezpieczenia. Nie wiem, jak mam obliczyć dni płodne? I jakie są szanse na ciąże? Jeszcze takie pytanie, bo czytam na rożnych forach, że po odstawieniu tabl czas ok 3 miesiące jest najbardziej płodny, czy to prawda?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
przez 2 miesiące brałam tab. anty. (luty-marzec) 27 marca ostatnia tabletka i ostatnie opakowanie tabletek. W kwietniu już nie brałam tabl. okres wystąpił 29 kwietnia, w maju też 29. W czerwcu współżyje bez zabezpieczenia.
Nie wiem, jak mam obliczyć dni płodne? I jakie są szanse na ciąże? Jeszcze takie pytanie, bo czytam na rożnych forach, że po odstawieniu tabl czas ok 3 miesiące jest najbardziej płodny, czy to prawda?

Witam.

1. To prawda, że kilka pierwszych cykli po odstawieniu tabletek odznacza się wzmożoną płodnością. Owulacja występuje wtedy nieregularnie, a ryzyko ciąży mnogiej jest zdecydowanie większe.
2. Jeśli chce Pani zajść w ciążę, to owulacja występuje zwykle na 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Zatem np jeśli Pani cykle trwają 30 dni, to owulacja powinna wystąpić około 16 dnia cyklu. Jeśli staracie się Państwo o dziecko, to proponuję zapoznać się z innymi metodami obserwacji płodności jak np metoda termiczna. Informacje znajdzie Pani na większości portali katolickich.
3. Jeśli nie chce Pani zajść w ciążę, to proponuję rozważyć stosowanie nieco skuteczniejszych metod antykoncepcji, bo obliczając dni płodne można się bardzo rozczarować.