Czy po tak długim czasie noszenia spirali nie będzie problemów z zajściem w ciążę?

Kobieta33 Witam. Od 8lat mam zakładana spirale hormonalna Mirena. Czy po takim długim czasie bez żadnych problemów zaszala bym w ciążę? I czy tej ciaY nie zagrażało nic... Chodzi mi o to czy dziecko nie miło żadnych problemów zdrowotnych? Mogą się pojawić jakieś skutki uboczne które obciążyły by dziecko? Dziękuję za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam, producent Mireny informuje, że płodność wraca już w pierwszym cyklu po usunięciu wkładki, choć zazwyczaj lekarze zalecają pacjentce, by odczekała kilka cykli aż unormuje się gospodarka hormonalna organizmu i wygoją ewentualne mikrourazy śluzówki spowodowane podrażnieniem. Pojawiają się głosy o niewielkim zwiększeniu ryzyka ciąży pozamacicznej w przypadku zajścia w ciążę bezpośrednio po wyjęciu wkładki, choć nie są one potwierdzone – producent informuje, że jest to bardzo rzadkie działanie niepożądane podczas użytkowania Mireny. Więcej o ewentualnych wadach stosowania wkładki antykoncepcyjnej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wady-wkladek-wewnatrzmacicznych. Płodowi nic nie grozi – wkładka uwalnia syntetyczny hormon tylko w czasie, kiedy jest założona. Po wyjęciu jej z dróg rodnych, działanie hormonalne ustaje, zaś dodatkowo – wkładkę mogą stosować nawet kobiety karmiące piersią, ponieważ lewonorgestrel uwalnia się do pokarmu w ok. 0,1%. Więcej o wkładce antykoncepcyjnej w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/wkladka-domaciczna. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.