Po jakim czasie jest w tym przypadku szansa na zapłodnienie?

Witam serdecznie czy wkładka Mirena sprawia dyskomfort podczas współżycia czy może wylecieć, czy partner musi używać prezerwatywy jeśli kobieta ma tą wkładkę, i jeśli planuję się ciążę to czy jak lekarz wyjmie ta wkładkę od razu jest szansa na ciążę i występuje miesiączka czy po jakimś czasie dopiero jest szansa na zapłodnienie, mam rozumieć że mając ta wkładkę nie zachodzi się w ciążę , proszę o odpowiedź?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Mirena to wkładka domaciczna, której zadaniem jest zapobieganie ciąży przez zagęszczenie śluzu szyjkowego oraz uniemożliwienie plemnikom przedostania się do kanału szyjki.

Prawidłowo założona wkładka jest niewyczuwalna ani dla kobiety, ani dla jej partnera, choć czasami trzeba przywyknąć do jej obecności. Co do skuteczności, to jest bardzo wysoka – odsetek ciąż w pierwszym roku użytkowania, jak podaje producent, to zaledwie 0,2%. Zatem można powiedzieć, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży.

Działanie antykoncepcyjne wkładka Mirena osiąga od razu po włożeniu jej przez lekarza – od tego momentu może Pani współżyć bez obaw (choć oczywiście, co należy podkreślić, nie ma ani jednej stuprocentowo skutecznej metody zapobiegania nieplanowanej ciąży). Swą skuteczność wkładka domaciczna utrzymuje przez kolejnych 5 lat, kiedy to powinna zostać wymieniona na kolejną.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zalety-wkladki-wewnatrzmacicznej.

Wcześniejsze wyjęcie Mireny nie niesie za sobą żadnych zagrożeń, a płodność również może powrócić niemalże od razu – hormon zawarty we wkładce działa tylko miejscowo (na śluzówkę macicy), nie wpływając na cały organizm. Stąd zajście w ciążę teoretycznie możliwe jest w pierwszym cyklu po wyjęciu Mireny.

Być może także ten materiał Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/8-najskuteczniejszych-metod-antykoncepcyjnych-dla-kobiet.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.