Czy po wyciągnięciu wkładki następuje krwawienie?

Czy zaraz po wyciągnięciu wkładki mirena się krwawi ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

system domaciczny Mirena zawiera stopniowo uwalniany hormon lewonorgestrel, który wpływa na endometrium, powodując jego wolniejsze przyrastanie – stąd są kobiety, które podczas całego okresu użytkowania Mireny nie miesiączkują lub mają sporadyczne plamienia czy krwawienia o niewielkim natężeniu. O działaniu tej metody antykoncepcyjnej mówi nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/wkladka-domaciczna.

Po usunięciu wkładki możliwe są krótkotrwałe zaburzenia menstruacyjne, choć w założeniu krwawienie powinno pojawić się już w pierwszym cyklu, jako że Mirena nie wpływa na cykl menstruacyjny. Natomiast warto pamiętać, że niewielkie krwawienie może pojawić się również wskutek samej czynności wyjmowania wkładki.

Proszę zapoznać się z poradą naszego eksperta, tłumaczącego zasadę pojawienia się krwawienia po usunięciu wkładki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/cykl-miesiaczkowy-po-wyjeciu-wkladki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.