Problemami osób starszych zajmują się geriatrzy,ale w tym przypadku warto skorzystać z wizyty u neurologa. Powrót funkcji po udarze zależy od lokalizacji, typu i rozległości udaru. Ważny jest też wiek pacjenta i jego możliwości sprzed udaru, np. czy nie było wcześniej problemów z pamięcią. Po udarach często obserwujemy problemy z komunikowaniem się, zarówno w zakresie mowy, jak i jej rozumienia, zwykle jest to tzw.afazja, która towarzyszy niedowładowi prawostronnemu. Typ i głębokość tych zaburzeń (afazji) również wpływa na poziom funkcjonowania pacjenta. Moim zdaniem, warto skorzystać z wizyty u neurologopedy (logopedy) i psychologa, po ocenie możliwości w zakresie komunikowania się i funkcji poznawczych, dowiedzą się Państwo jakie są możliwości terapii i ewentualne rokowania.
Pozdrawiam
Poudarowe deficyty poznawcze mogą się w pewnej mierze wycofać; jednak należy brać pod uwagę fakt, że pewne uszkodzenia czasem okazują się nieodwracalne. Mówiąc o poprawie po przebytym udarze mózgu należy rozważać dwa procesy: 1) proces spontanicznej poprawy oraz 2) proces poprawy związanej z treningiem funkcji poznawczych. Zwykle największe zmiany obserwowane są w ciągu pierwszych kilku miesięcy. Oddziaływania terapeutyczne po udarze mózgu, czyli trening funkcji poznawczych (rehabilitacja neuropsychologiczna) prowadzona jest przez neuropsychologa. Właściwą terapię poprzedza etap diagnostyczny, na którym przeprowadzany jest szereg testów, pozwalających określić rodzaj deficytów. Jeśli wśród objawów znajdują się również problemy w zakresie komunikacji werbalnej (nadawanie i/lub rozumienie mowy) należy udać się po pomoc do neurologopedy. Opiekę lekarską zapewnia lekarz neurolog, który ocenia stan zdrowia, ustawia terapię lekową oraz zleca wykonanie badań obrazowych.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy zaburzenia mowy, jak zapominanie słów oznacza afazję? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Kiedy po udarze jest szansa na widoczną poprawę? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Deficyt poznawczy w schizofrenii – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Udar krwotoczny mózgu a mowa – odpowiada Mgr Joanna Gałczyńska-Adamiak
- Do jakiego specjalisty należy zgłosić się z 92-letnią osobą, która cierpi na zaniki pamięci? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Stan po niedokrwiennym udarze mózgu – odpowiada Lek. Izabela Górkiewicz-Kot
- Farmakoterapia zaburzeń funkcji poznawczych – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Rozpoznawanie bliskich po udarze krwotocznym – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Jak radzić sobie z problemami poznawczymi? – odpowiada Dr Małgorzata Mazurek
- Jak pomóc osobie po udarze krwotocznym? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
artykuły
Afazja ruchowa - charakterystyka, objawy, przyczyny, leczenie
Afazja ruchowa powoduje, że pacjent ma trudności z
Dysfazja - objawy, przyczyny, typy i leczenie
Dysfazja jest zaburzeniem procesu nabywania zdolno
Afazja u dzieci - objawy, przyczyny i leczenie
Afazja u dzieci jest terminem odnoszącym się do za