Czy po zakażeniu wirusem cytomegalii powinnam odczekać z planowaną ciążą?

Witam. We wrześniu skończę 30 lat. Pół roku temu (03.03) straciłam dziecko. Byłam w 9. tygodniu ciąży, gdy dowiedziałam się, że płód się nie rozwija i obumarł. Skierowano mnie na zabieg, gdyż samoistnie nie doszło do poronienia. Po zleconych przez lekarza badaniach okazało się, że zaatakował mnie wirus cytomegalii. Po pół roku borykania się z badaniami i wirusem otrzymałam wyniki badań o parametrach: IGm - wynik dodatni 1.4, Igg wynik dodatni >500. Awidnosć CMV: p/c wysoko-awidne. Po konsultacji lekarz powiedzial, iż wynikami nie należy się przejmować, gdyż wysoka awidność świadczy o starym zakażeniu i można starania o ciążę wznowić. Moje pytanie - czy nie powinnam obawiać się o swoją odporność i czy na tego wirusa odporność już mam? Czy należałoby jeszcze odczekać, by planować kolejną ciążę? Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź na moje pytania.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

U znacznej większości pacjentów jednorazowe przebycie zakażenia wirusem cytomegalii daje trwałą odporność w postaci wysokiego  miana przeciwciał IgG (przeciwciała te mogą utrzymywać się we krwi wiele lat, niekiedy ko końca życia). W takim przypadku ryzyko reaktywacji zakażenia w późniejszym okresie wynosi mniej niż 10%.

Badanie awidności IgG służy do określenia czasu , w którym doszło do wytworzenia przeciwciał odpornościowych. Wysoka awidność wyklucza czynne zakażenie i świadczy o tym, że przebyta  infekcja miała miejsce co najmniej przed 5 miesiącami.

Przy podejmowaniu decyzji o planowaniu kolejnej ciąży proszę zdać się na opinię lekarza prowadzącego.