Czy pobranie krwi może skutkować chorobą?

Witam. Byłam na pobieraniu krwi, pani pielęgniarka spryskała mi rękę płynem do dezynfekcji, potem przetarła wacikiem, a następnie wbiła igłę i pobrała krew. Problem jest w tym, iż po wytarciu płynu dezynfekcyjnego zauważyłam, że na waciku są obecne kropki krwi. Na pewno nie moje, bo przecież mi jeszcze Pani krwi nie pobrała. Czy przez to, że Pani pielęgniarka wytarła mi rękę brudnym wacikiem (chyba od krwi), a następnie wbiła mi igłę, to mogła mi wprowadzić wirusa HCV do krwi albo HIV? Dodam, że na pobieraniu byłam pierwsza po 2-godzinnej przerwie, gdzie wcześniej też była pobierana krew. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Jedną z zasad, która powinna być stosowana przez służby medyczne jest stosowanie jednorazowego, w niektórych przypadkach sterylnego sprzętu. Użycie wacika dwukrotnie (w zasadzie bez względu na fakt czy jest zakrwawiony czy nie) jest zdecydowanie czymś niedopuszczalnym!!! Poprzez takie zachowanie może oczywiście dojść do transmisji drobnoustrojów, takich jak wirusy HIV, HCV czy inne.

Wprawdzie, jak Pani opisuje, uprzednio krew była pobierana 2 godziny wcześniej, ale choć zmniejsza to ryzyko zakażenia, nie minimalizuje go do zera. Zdecydowanie powinna to Pani zgłosić swojemu lekarzowi rodzinnemu.