Czy możliwe jest zarażenie HIV podczas pobrania krwi?

Dzień dobry. Bardzo proszę o poradę w następującej kwestii. Kilka dni temu byłam na pobraniu krwi. Pani pielęgniarka wprawdzie umyła ręce i założyła jednorazową rękawiczkę, ale nie zauważyłam czy do pobrania krwi rozpakowała nową igłę (patrzyłam się na rękę, ponieważ kazała mi nią poruszać, a wcześniej założyła opaskę uciskową). Naprawdę nie wiem jak to się stało, że tego nie zarejestrowałam, może to przemęczenie, może nieuwaga. Nie przyjmuję że pobrała mi krew używaną już igłą, ale mimo to ta myśl nie daje mi spokoju. Może panikuję, ale czy teoretycznie istniałaby szansa na zakażenie HIV ? Ponadto po pobraniu krwi odłożyła strzykawkę na stolik, gdzie wcześniej kładła np. waciki do przemywania i przyłożenia po pobraniu. Jak wychodziłam z gabinetu to ta strzykawka tam leżała, a pani pielęgniarka stała przy stole i opisywała moje probówki z krwią. Za chwilę wszedł kolejny pacjent. Czy takie postępowanie jest bezpieczne dla pacjentów? Wprawdzie jak ja wchodziłam to żadna strzykawka nie leżała na tym stoliku, ale moją niemniej tam zostawiła. Bardzo proszę o poradę i wyjaśnienie moich wątpliwości, dziękuję.

Lek. Wojciech Zygmunt

Nie dopuszczalne jest, aby pielęgniarka użyła igły wcześniej używanej. Na pewno igła była zmieniona. Odłożenie strzykawki na miejsce pracy również nie powinno wywoływać u pani żadnych obaw, gdyż tak jak mówiłem, sprzęt do pobierania krwi jest jednorazowy i kolejny pacjent nie będzie ukłuty tą samą igłą. Pozdrawiam.