Czy podczas leczenia boreliozy trzeba stosować dietę?

Witam czy przy antybiotykoterapi(doxycyclina) na bolerioze trzeba przestrzegac diety?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

borelioza jest chorobą przewlekłą, która nierzadko wymaga stosowania długotrwałej antybiotykoterapii. A jak wiadomo antybiotyki zwalczają nie tylko złe bakterie, ale również te pożyteczne.

W związku z tym częstym skutkiem ubocznym takiego leczenia jest grzybica. Stosując antybiotyk warto więc zastosować dietę przeciwgrzybiczą, w której pierwszym krokiem jest eliminacja cukru, a więc słodyczy, pieczywa cukierniczego, a także produktów wysoko przetworzonych, produktów z białej mąki oraz słodkich owoców. Niezalecane są również drożdże, sery pleśniowe i konserwy. Lepiej wybierać pieczywo chrupkie, kaszę gryczaną, brązowy ryż czy sery twarogowe.

Wskazane jest stosowanie probiotyków dostępnych w aptekach oraz ich naturalnych odpowiedników, a więc jogurtów naturalnych i kefirów. Należy odstawić alkohol oraz ograniczyć czarną herbatę i kawę.

Nasz ekspert jest zdania, iż zażywanie doksycyliny wraz z produktami mlecznymi może doprowadzić do osłabionego wchłaniania leku.

Więcej na ten temat znajdzie Pan pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-diete-stosowac-przy-boreliozie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dieta-podczas-stosowania-antybiotykoterapii-na-borelioze,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dieta-podczas-antybiotykoterapii-na-borelioze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.