Czy podczas lekkiego plamienia można wziąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną?

Witam. Mam nieregularny okres i nie wiem kiedy tak naprawdę go dostanę. Kupiłam tabletki antykoncepcyjne i dzisiaj pojawiło się lekkie różowe plamienie wie nie wiem czy wziąć dzisiaj pierwszą tabletkę, czy czekać na okres. Czekam na odpowiedź:)

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Pierwsza tabletka antykoncepcyjna powinna zostać przyjęta pierwszego dnia miesiączki. Wtedy też zapewnia skuteczną ochronę już od pierwszej tabletki. Wprawdzie plamienie uznawane jest za początek krwawienia, aczkolwiek w Pani przypadku, kiedy nie ma pewności czy plamienie to ma związek z miesiączką zalecamy zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez co najmniej siedem dni, czyli okres jaki tabletki potrzebują do przejęcia pełni władzy nad Pani układem hormonalnym sterującym funkcjami rozrodczymi.